زمانی که از سجده گاه شهید گل رویید «شهید حسن خانبکیان»
بخشي از زندگي نامه و حكايت شهادت رزمنده بسيجي حسن خانبكيان بود كه در عمليات رمضان،سحرگاه سيزدهم ماه مبارك رمضان به شهادت رسيده و از محل سجده گاه اين شهيد بزرگوار بوته گلي روييده بود

صلات صبح بود كه در آسمان گشوده شد و فوج،فوج ملائكه هبوط كردند به زمين ، با هل، هله و شادي تا مسافري ديگر را به مقصد عرش كبريايي ،بر بال خود نشانند و در جوار حق ميهمان خوان الهي كنند.

اين بار مهبط فرشتگان خدا خاك مقدس طلائيه بود و پاسگاه زيد ، در ماه ميهماني خدا ، رمضان المبارك و مسافر ما ، همان كه بر سجد رفت وسجدگاهش شد گلزار گلستان ابراهيم خليل .

اين را همه همسنگران حسن ديدند و شهادت دادند. حسن پسر مهربان و با محبت دامغاني ، بچه ديباج(چهارده)بود. هيجده سال بيشتر نداشت اما مثل پيرهاي دنيا ديده بود آخر حسن از همان كودكي ، كمك كار پدر كه گوسفندان آبادي را به صحرا مي برد،بود . حسن نه فقط در كودكي مرد كار و كارزار با ناملايمات زندگي كه مرد درس و بحث و مكتب خانه هم بود . در 5ساله گي قرآن را فرا مي گيرد وبعدهم    مي شود مدرس قرآن در بين هم سن و سال هايش. 12ساله بود كه بزرگترها را هم ارشاد مي كرد و امربه معروب و نهي از منكر مي شود وظيفه روزمزه اش . از طرفي ديگربا اين كه هنوز يكي دو سالي از عمر طاغوت باقي بود،مردم را از ظلم شاه و خاندان ناپاكش آگاه مي كرد .

      سمت راست دانش آموز بسيجي شهيد حسن خانبكيان در كنار شهيد نجفعلي اصحابي 

حسن در درس و مشق هم سرآمد بود . دبيرستان را در شهر تحصيل كرد و درس خوان بودنش ، زرنگ و هوشيار بودنش، زبانزد شد .اما اين بهانه جلوسش بربال فرشتگان نبود . جنگ كه شد ، دل از همه چيز كند و راهي جبهه شد .  تير ماه سال 60 كلاس درس را از شهر به بيابانهاي سوخته جنوب تغييرداد تا درس عاشورا را در مكتب حسيني كربلاونزد شهداي نينوايي بياموزد .هم نشيني با شهدا او را خيلي زود عاشق كرد . عاشقي عارف كه براي بيان عرفانش كوچ را برگزيد و در پس خاكريزهاي حماسه و شور معتكف شد.براي دومين بار در شهريور 60كوچ كرد و تا ارديبهشت 61 دل از كربلا نكند . بهانه آمدنش هم امتحانات دبيرستانش بود . امتحانات را در ناباوري باموفقيت و درخشندگي بين هم كلاسي هايي كه همچنان پشت نيمكت ها مانده بودند به پايان رساند.يكي دو روز بعد از امتحانات خرداد، باز واله و مدهوش جناب عشق ، راهي ديار عاشقان        مي شود . 

 عمليات رمضان كه آغاز مي شود ، ملائكه هم آماده مي شوند . دسته ،دسته مردان خاكي پوش سپاه عشق با سينه هاي گلگون و جبيني نوراني بر بال فرشتگان راهي عرش مي شوند و در اين ميان حسن در حالي كه ديگر خاكي نبود و بوي پرواز از قامت رشيدش دل را مي نواخت ، در سحرگاه سيزدهم ماه مبارك رمضان ، هنگامي كه براي اقامه نماز صبح رو به معشوق مي ايستد ، ندا مي رسد «ارجعي الي ربك ....اي نفس مطمئنه......»و هل هله ملائك تمام آسمان را پر مي كند . غناسه چي عراقي كه مامور چيدن گل هاي گلستان محمدي بود، اين بار در ميان دوربين اسلحه اش پيشاني حسن را مي بيند و ........وقتي مرمي گلوله غناسه وسط پيشاني حسن مي نشيند ، نماز خون مهاجرملكوت اقامه مي شود . حسن به سجده مي رود و در بيابان طلائيه،مقابل پاسگاه زيد ، همان جايي كه كسي بر خاكش جزداغ و سوختگي نديده بود ، در سجدگاه حسن گلي زيبا مي رويد وحسن آسماني مي شود و در ميان ستاره ها جاودانه.

آنچه در بالا تقديم شد ، بخشي از زندگي نامه و حكايت شهادت رزمنده بسيجي حسن خانبكيان بود كه در عمليات رمضان،سحرگاه سيزدهم ماه مبارك رمضان به شهادت رسيده و از محل سجده گاه اين شهيد بزرگوار بوته گلي روييده بود.

مطالب اين بخش را برادر و همكار عزيزمان ابراهيم خانبكيان ،کارمند شهرداری شاهرود برايمان فرستاده . آقا ابراهيم برادر شهید بزرگوار حسن خانبکیان است . برای ایشان موفقیت و سربلندی را مسئلت داریم.

انشاالله بتوانيم رهرو ولايي راه شهداي عزيزمان باشيم.
 
تاریخ:
1391/07/09
تعداد بازدید:
251
منبع:
روابط عمومی شهرداری شاهرود
آدرس : استان سمنان، شهر شاهرود، خیابان فردوسی تلفن : 64-32224060 - 023 نمابر: 32226021-023 پست الکترونیکی : r.o@shahrood.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری شاهرود می باشد.
Powered by DorsaPortal