خاطره ای از شهید کشوری
خاطره ای از شهید کشوری

كشوري

شهيد صياد شيرازي: سر و صداي خشمناك و تاسف  و دشنام هاي كشوري را از داخلافراد ضد انقلاب و دشمنان انتقام خواهيم گرفت... بي سيم مي شنيدم و سعي مي كردم به او دلداري بدهم. به او گفتم مطمئن باش كه از
 
اين خاطره به روايت شهيد امير سپهبد صياد شيرازي برگرفته از كتاب «آنها خودي نبودند» نقل مي شود:

در توان من نيست كه وصف شهدارا بكنم. چون آنها در پيشگاه خداوند تبارك و تعالي مقامي بس ارجمند دارند. پس نمي توانم حق مطلب را ادا كنم. ولي ياد و خاطره آنان به ما الهام حركت م سوولانه تر در راهي كه آنان شرافتمندانه پيمودند، مي دهد. لذا آنچه را كه اين بنده حقير از شهيد كشوري بيان مي دارم، فقط يادآوري آنچه را كه خود مي دانم و به خاطر مي آورم مي باشد و نمي تواند هيچ گونه تناسبي با شخصيت رزمنده پرتوان اسلام داشته باشد.

با شهيد كشوري در اوايل انقلاب، زماني كه نابساماني هاي نگران كننده اي در يگان هاي ارتش حكم فرما بود آشنا شدم. ايشان را در جمع تعدادي از حزب اللهي هاي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ديدم.

هنگام شركت اينجانب در عمليات كردستان، شهيد كشوري و شهيد شيرودي دوياري كه همرزم سلحشور اسلام بودند مرا در عمليات پاكسازي افراد ضد انقلاب ياري مي كردند. شهيد كشوري مدت مديدي در شهر سقز براي كمك رساني به پادگان بانه كه در محاصره كامل افراد ضد انقلاب بود، به سر مي برد. در آنجا با همكاري ساير خلبانان تيزپرواز هوانيروز «كبرا» اسكورت بالگردهاي 214 براي رساندن آذوقه و مهمات به پادگان در حال سقوط بانه مي شدند و معمولا رهبري عمليات با خلبان كشوري بود.

زماني كه ماموريت يافتيم محاصره پادگان را در هم شكسته و شهر بانه را از دست افراد ضد انقلاب خارج كنيم، شهيد من را در اين امر به نحو شايسته اي ياري كردند. ماجرا از اين قرا بود مي بايستي يك ستون از نيروهاي لشكر 16 زرهي را از محور سقز گردنه خان به طرف بانه عبور دهيم. كليه هماهنگي ها در پادگان سقز به عمل آمد. آن موقع من سرگرد بودم و فرماندهي نيروهاي ضربت را بر عهده داشتم. شهيد كشوري از طريق هوا رهبري بالگردهاي مسلح را براي پشتيباني از عمليات ستون به عهده داشت. پيشروي در محور آغاز شد. شهيد كشوري طوري محل ورود به گردنه خان را با آتش بالگرد امن كرد كه من توانستم با نيروهاي ضربت كه تعدادي از نيروهايش از تيپ 55 هوابرد بودند، از طريق هوا در مدخل گردنه پياده شويم و شروع به پاكسازي گردنه كنيم.

ستون كه فرمانده اش سرهنگ پورموسي بود بدون اينكه با ما هماهنگ شود و اطمينان پيدا كند ما گردنه و محور را پاكسازي كنيم يا خير، بي موقع و در تاريكي شب اقدام به حركت دادن ستون به سوي بانه از محور گردنه مي كند. حركت بي موقع و بدون هماهنگي او باعث مي شود ستون پس از گردنه به دامن كمين افراد ضدانقلاب بيفتد و به ستون و افرادش شبيخون زده شود. افراد ضد انقلاب گذشته از متلاشي كردن ستون، 100 نفر را به گروگان گرفته و 7 دستگاه تانك اسكورپين را هم به آتش كشيده بودند.

صبح روز بعد اولين كساني كه گزارش شبيخون شب گذشته را دادند، كشوري و شيرودي بودند. آنها توانسته بودند صبح زود خود را به محل درگيري برسانند و محل كمين و متلاشي شدن ستون را از نزديك ببينند. من سر و صداي خشمناك و تاسف و و دشنام هاي كشوري را از داخل بي سيم مي شنيدم و سعي مي كردم به او دلداري بدهم. به او گفتم مطمئن باش كه از افراد ضد انقلاب و دشمنان انتقام خواهيم گرفت.

از خاطرات فراموش نشدني من در آن روز، ميزان مجاهداتي بود كه آن دو شهيد بزرگوار- شيرودي و كشوري در امر تعقيب افراد ضد انقلاب به عمل آوردند. آنها بي محابا در داخل دره ها، شيارها و جنگل ها، به دنبال افراد ضد انقلاب مي گشتند. به طور كلي آن روز جنگ بين هوا و زمين بود و ما در زمين مهياي ادامه عمليات مي شديم.

صبح روز بعد كه صداي بالگردها به گوشم رسيد، از طريق بي سيم تماس گرفتم. صداي شهيد شيرودي را شنيدم. معرف شهيد كشوري «كبير» و معرف شهيد شيرودي «امير» بود. از امير «شيرودي» پرسيدم كبير كجاست؟ او گفت: رفته سوخت بزنه. من ديگر صداي كبير را نشنيدم. تا اينكه فهميدم او در مبارزه تن با تن با افراد ضد انقلاب «بالگرد با نفر» مجروح شده است. اولين باري كه او مجروح شد، عمليات ادامه پيدا كرد و ما بحول قوه الهي پادگان بانه را از محاصره درآورديم و شهر را از وجود كثيف افراد ضد انقلاب پاكسازي كرديم.

آخرين باري كه شهيد كشوري را پس از بهبود از جراحاتي كه در گردنش از عمليات قبلي بود، ديدم، در ايلام بود. او دوباره در جنگ تحميلي وارد شده بود و هر روز در آن منطقه حماسه مي آفريد. همچنان بشّاش و منقلب براي مجاهدت او را يافتم. پس از چندي شنيدم در همان جبهه در حين مبارزه با دشمنان اسلام به شهادت رسيده است...

 
تاریخ:
1391/09/30
تعداد بازدید:
353
منبع:
روابط عمومی شهرداری
آدرس : استان سمنان، شهر شاهرود، خیابان فردوسی تلفن : 64-32224060 - 023 نمابر: 32226021-023 پست الکترونیکی : r.o@shahrood.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری شاهرود می باشد.
Powered by DorsaPortal