معرفی شهر شاهرود
معرفی شهر شاهرود
معرفی شهرستان شاهرود:

پیشینه تاریخی:

قدمت تاریخی سکونت درمنطقه شاهرود بر اساس گمانه زنی‌های باستان شناسان و حفاری های به عمل آمده به هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. آثار به دست آمده درحفاری تپه بلوار خودگواهی بر این مدعاست. بر اساس شواهد و مدارک تاریخی موجود، تشکیل هسته اولیه شهر شاهرود به دلیل دفاع از مهاجمان روی تپه های کم ارتفاع در دامنۀ کوه شمالی و غربی شاهرود ساخته شد و به تدریج همراه با برقراری امنیت در محل رشد و توسعه یافت. به استناد برخی اشاره های تاریخی مندرج در متون و بعضی شواهد باستان شناختی و معماری موجود در داخل و خارج شهر کنونی راه عبور قافله ها و کاروان هایی که بزرگراه غربی به شرقی (جاده ابریشم) را طی می کردند از آبادی شاهرود می گذشت. در عین حال وجود چاپارخانه و کاروانسرا در این آبادی، آن را به یکی از مراکز مهم یکجانشینی در منطقه تبدیل کرد. بر این اساس قدمت شهر شاهرود را به دوره ایلخانی نسبت می دهند.

ویژگی های جغرافیایی:

شهرستان شاهرود به عنوان یکی از بزرگترین شهرستان های ایران اسلامی در 390 کیلومتری شمال شرق تهران با 1400 متر ارتفاع از سطح دریا و اقلیم های متفاوت جغرافیایی، بزرگترین پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده را در خود جای داده و با احتساب مناطق شکار ممنوع موجود به قارّۀ کوچک و سرزمین پنج اقلیم مشهور است.

این تنوع اقلیمی به قدری آشکار است که کوتاه ترین فاصله کویر تا جنگل در این شهرستان قراردارد، به طوری که با طیّ مسافت کوتاهی در حدود 45 کیلومتر از شاهرود به سمت شمال به جنگل های هیرکانی ابر با زیباترین چشم انداز ها (کهن ترین جنگل جهان) می رسیم و با طیّ همین مسافت به سمت جنوب به کویر و زیبایی های منطقه چاه جام و در نهایت به طرود و نخلستان های آن می رسیم که مردم آن منطقه به شتر داری اشتغال دارند. این گوناگونی اقلیم درکنارتنوع اقوام و گروه های مختلف قومی و زبانی، ویژگی و قابلیت توسعه گردشگری را در این شهرستان رقم زده است. شاهرود با قرار گرفتن در بین مسیر تهران- مشهد و نیز همجواری با استان های مرکزی و شمالی کشور یکی از مراکز اکوتوریسم ایران شناخته می شود. این شهرستان در جهات مختلف گردشگری از جمله گردشگری عرفانی و طبیعی از قابلیت های منحصر بفردی برخورداراست.گذر میلیون ها زائرحضرت ثامن الحجج(ع) از شهرستان شاهرود و به خصوص شهرستان شاهرود درطول سال لزوم برنامه ریزی دقیق در این ارتباط را گوشزد می نماید. بدیهی است که وجود فرودگاه فعال، مرکزیت راه آهن شمالشرق و پایانه مسافری در این شهرستان ازجمله ابزارتوسعه گردشگری محسوب می گردد.

Small continent

Shahroud is the second populated city and the first one in agriculture products in Semnan province. It is located   in the north of Kavir desert and in the south foothills of the Alborz mountain.The climatic conditions in the south of Shahroud are arid and warm due to its vicinity to desert and the weather in central and eastern parts is moderate and the north part is mountainous with cold and arid climate. Precipitation is very low, and mostly falls in winter and spring. Shahroud is known as one of the ecotourism centers of Iran due to having the appropriate connections: being located on the way of Tehran-Mashhad road and also on the way of the important and historical Silk Road and vicinity to the central and the northern provinces of the county and at the junction with the Gorgan road, sits the modern city of Shahroud, which has grown to absorb the historic town of Bastam situated in the hills a few kilometers to the north. Residents of Shahroud speak in Farsi with Shahroudi dialect, they are Muslims and followers of Shia.

 
تاریخ:
1396/12/27
تعداد بازدید:
3092
منبع:
آدرس : استان سمنان، شهر شاهرود، خیابان تهران،بلوارشهید بهشتی،روبری میدان هفت تیر،جنب دانشگاه علوم پزشکی
تلفن :31555332- 023 نمابر: 3239009-023
پست الکترونیکی : r.o@shahrood.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق بهشهرداری شاهرودمی باشد.
Powered by DorsaPortal