نگاهی به عملکرد پنج ماهه واحد املاک،حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز / گام بلند مدیریت شهری در راستای پروژه های زیر بنایی در مدت5ماه
نگاهی به عملکرد پنج ماهه واحد املاک،حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز / گام بلند مدیریت شهری در راستای پروژه های زیر بنایی در مدت 5 ماه
نگاهی به عملکرد پنج ماهه واحد املاک،حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز / گام بلند مدیریت شهری در راستای پروژه های زیر بنایی در مدت5ماه

 

 
نگاهی به عملکرد پنج ماهه واحد املاک،حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز / گام بلند مدیریت شهری در راستای پروژه های زیر بنایی در مدت 5 ماه

شاهرود، احداث و توسعه معابر شهری بر اساس قانون یکی از وظایف شهرداریها است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری شاهرود، با توسعه شهرنشینی و به سبب آن افزایش جمعیت و توسعه تردد خودروها در شهر، معابر شهرها نیز باید توسعه فزاینده ای پیدا کنند چرا که به نوعی می توان گفت طی سالهای اخیر چهره بسیاری از شهرها به دلیل همین توسعه فزاینده معابر و شوارع تغییرات بسیاری پیدا کرده است.

مدیران شهری امروز برای رفع مشکلات ترافیک و تسهیل در تردد شهروندان و بهبود عبور و مرور خودروها سیاست توسعه و تعریض معابر را در پیش گرفته اند که البته این امر در کنار توسعه خدمات حمل و نقل عمومی و تقویت مشوقهای این بخش می تواند در رفع معضل ترافیک و تراکم تردد شهری راه گشا باشد.

این سیاست در کشور ما به سمت توسعه چشمگیر امری غیرقابل انکار بوده و باید مدیریت صحیح و روند این پیشرفتها صورت گیرد اگر چه بسیاری از کارشناسان کشور ما نیز بر این مهم معتقدند که توسعه معابر راه حل رفع معضلات ترافیکی نیست اما توسعه روزافزون شهرها این امر را اجتناب ناپذیر کرده و هیچ کس نمی تواند فراهم آوری زمینه تردد بدون مشکل در شهرها را انکار کند.

شهر شاهرود نیز از این مهم مستثنی نبوده ، چرا که در سالهای قبل ما شاهد توسعه زیر ساختهای حمل و نقل و معابر در این شهر نبوده ایم. این در حالیست که طی سالیان متمادی جمعیت شهر افزایش در حالی که کالبد و بدنه خدمات شهری در آن عمدتا به همان شکل اولیه بوده و تنها چند صباحی است که مدیران توجه ویژه یی به توسعه زیر ساختها و افزایش معابر در این شهر کرده اند.

شاهرود گرچه با مشکلات ترافیکی همچون کلان شهرهای تهران ، اصفهان ، مشهد و شیراز مواجه نشده است  اما این فرصت در سالهای اخیر برای مدیران این شهر فراهم آورده تا قبل از بروز معضلات راهکاری تازه یافته و بستری برای جلوگیری از بروز مسائل و مشکلات ترافیکی فراهم آورند لذا به همین دلیل مدیریت جدید شهری با نگاهی تازه و نو به سمت برنامه ریزی ترافیکی و مدیریت حمل و نقل شهری گام برداشته است .

آغاز مطالعه رینگ غربی شهر شاهرود ،مطالعه امکان احداث تقاطع های غیرهمسطح ، احداث میادین جدید ، توسعه رینگهای ترافیکی شهر ، توجه به تعریض و توسعه معابر و شوارع در محلات و مناطق و ... از جمله اقداماتی است که با هدف تسهیل تردد بین مناطق که در دستور کار مدیریت جدید شاهرود قرار گرفته است.

 

 
بازگشایی معابر سطح شهر از جمله اقدامات زیربنایی در شاهرود

شهردار شاهرود در ارائه عملکرد چهار ماهه واحد املاک ، حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز با اشاره به اینکه بازگشایی معابر سطح شهر از جمله اقدامات زیربنایی برنامه های کوتاه مدت شهرداری بوده است ، گفت : آزاد سازی مسیر خیابان کارون ، ابتدای کوچه بهزیستی ، خیابان مدرس ، گاراژ توکل ، تملک قسمتی از مسیر حد فاصل میدان  امام حسین تا میدان مرحوم حسینی ، انتهای شهرک بهشتی ، کوچه توسلی ، ابتدای شهنما و انتهای خیابان مسجد امیرالمومنین  و ... از جمله اقدامات مهم چهارماه اخیر است که در راستای رفع گره ترافیکی در سطح شهر بعد از سه دهه مناقشه اتفاق افتاده است.

محسن احمدی با بیان اینکه در راستای مقابله با خطرات معابر و همچنین ساخت و سازهای غیر مجاز نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: در 5 ماه اخیر بیش از 170 مورد شناسایی که 43مورد آنها در کمسیون ماده 100 شرکت نداشته اند که خوشبختانه با تلاش و عزم جدی در راستای حق شهروندان و بیت المال با این دست از پرونده ها رسیدگی شد.

وی ضمن این مطلب که 53 مورد اخطار در تملکهای حادثه خیز صادر شده است ، ابراز داشت : 43 مورد اخطار و 20 مورد تخریب و رفع خطر صورت گرفته که 13 مورد نیز در حال تخریب است.

 

 
بازگشایی خیابان کارون و تخریب شش ملک قدیمی از جمله اقدامات زیر بنایی پنج ماهه شهرداری شاهرود

شهردار شاهرود با اشاره به بازگشایی خیابان کارون و تخریب شش ملک قدیمی در مسیر ، اظهار داشت : بازگشایی معابر سطح شهر از جمله اقدامات زیربنایی مدیریت شهری در برنامه کوتاه مدت و عملکرد پنج ماهه است.

احمدی با بیان اینکه بازگشایی خیابان کارون در راستای رفع گره ترافیکی در سطح شهر بعد از سه دهه مناقشه با پیگیری مشاور شهردار در امور حقوقی و واحد املاک شهرداری صورت گرفته است ، عنوان داشت : سالها انتظار اهالی خیابان کارون در خصوص اجرا ی طرح تعریض خیابان مذبور با همت و تلاش نیروهای شهرداری و همراهی شورای اسلامی شهر به پایان رسید و مسیر بازگشایی شد.

وی ضمن این مطلب که از شش باغ منزل مسکونی که با توافق صورت گرفته است در اجرای لایه قانون تملک املاک قسمتی با پرداخت غرامت و قسمتی از املاک با اعطای امتیاز در باقیمانده به صاحبان آنان پرداخت شده است، اعلام داشت : پس از تخریب آخرین ملک قدیمی خیابان کارون عملیات جابجایی تیرهای برق ، زیر سازی ، جدول کشی و آسفالت کامل در حال انجام است.

شهردار شاهرود با اشاره به اینکه مساحت این تعریض 1200 مترمربع و اعتباری بالغ بر 14میلیارد ریال این پروژه عملیاتی شد، گفت : تمامی تلاش خود را به کار بستیم تا در این چهار ماه با تلاش شبانه روزی در کنار اقدامات روبنایی بتوانیم اقدامات زیر بنایی مهمی را در راستای رضایت مندی شهروندان و رفع گره های کور ترافیکی در سطح شهر اجرایی نماییم .

 

بیش از10هزار مترمربع از معابر شاهرود بازگشایی شد.

شهردار شاهرود با اشاره به اینکه بیش از10هزار متر مربع از معابر شاهرود در این مدت 5ماه بازگشایی شد،افزود: آزاد سازی معابر ضمن فراهم آوردن فضای لازم برای اجرای پروژه های شهری، توسعه معابر و رفع گره های ترافیکی زمینه ساز بهره مندی شهروندان از خدمات عمومی و همچنین ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح است.

احمدی با بیان اینکه واحد املاک، حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز به واسطه عملیات آزاد سازی، رفع خطر و تعریض در سطح شهر و حاشیه یکی از ارکان های اصلی و پشتیبان اجرایی پروژه های عمرانی، ترافیکی و شهرسازی است، ابراز داشت: بیش از 30 مورد تخریب املاک فرسوده در راستای رفع خطر و کاهش ناهنجاریهای و بزه اجتماعی حاصل از فضاهای نامناسب شهری بوده که در این مدت 5ماهه با تلاش و همت شبانه روزی این سه واحد انجام شده است .

وی ضمن این مطلب که وجود خانه های قدیمی و مخروبه به لحاظ فرهنگی، زیبایی شناختی و امنیت اجتماعی برای شهرها مشکلات را ایجاد می کنند که این اماکن به جهت متروکه بودن و امکان ریزش آور خطراتی را برای شهروندان به همراه دارد، اظهار داشت: در اجرای بند 14 ماده 55 قانون شهرداریها به منظور حفظ سلامت و امنیت شهروندان پس از طی کردن مراحل قانونی اقدام به تخریب بیش از ده ها ملک قدیمی در این پنج ماهه شد.

 

 
تخریب و رفع خطر املاک فرسوده با تلاش مدیریت شهری

شهردار شاهرود با اشاره به اتخاذ تدابیرموثر و اقدامات لازم در جهت حفظ شهر از خطرات ناشی از وقوع سیل، حریق، زلزله و رفع خطرات ناشی از ریزش و فرو ریختن بناها و دیوارهای قدیمی و فرسوده در معابر، کوچه ها، اماکن و واقع در معابر، اعلام داشت: در این راستا پس از کسب نظر از سوی مامور فنی ، به مالک یا مالکین و صاحبان اماکن با قید مهلت تعیین شده اخطار صادر و ابلاغ و چنانچه اخطار ابلاغ شده از سوی شهرداری پس از پایان مهلت معین از سوی ذینفع اجرایی نشود شهرداری مجاز است با نظارت مامورین خود اقدام به رفع خطر یا رفع مزاحمت نماید.

احمدی با بیان اینکه ساختمان های فرسوده یکی از معضلات شهری به شمار می رود، عنوان داشت: خیابان سعدی نبش کوچه یازدهم، سیزدهم،خیابان 15خرداد ، خیابان تهران نرسیده به راهنمایی و رانندگی، خیابان فیض انتهای فیض 7، کوچه باغ تالار آیینه، بلوار آزادی کوچه سی ام، ابتدای بلوار از سمت کارگر، خیابان شهید دستغیب، کوچه یازدهم و هفدهم مسجد جامع، نواب کوچه امیر المومنین، فیض پنجم، از جمله رفع خطر و دیوار در حال ریزش به سمت شارع بوده که در این مدت 4ماهه تخریب شد.

وی از تخریب املاک، تملک، رفع خطر در راستای بازگشایی مسیر در روزهای آتی خبر داد و اعلام داشت: این املاک واقع در معابر 17شهریور ، خیابان 15 خرداد ، پشت بازار، بلوار کارگر،28 متری باغزندان و فرهنگیان قرار دارند که طی توافق با مالک به زودی تخریب خواهند شد.

شهردار شاهرودبا اشاره به ادامه تخریب و تعریض ملک های قدیمی، گفت: مسیرهای پشت بازار ، خیابان کاج ، کوچه رنجبر ، کوچه شهید قندی، کوچه ثبت قدیم ، کوچه چهل پیچ، چمران، شهرک گلبرگ این مسیرها نیز تخریب و تعریض صورت گرفته است.

احمدی در پایان از تخریب و تعریض و رفع خطر 20 مورد در حال شناسایی خبر داد و گفت: شناسایی 20 مورد در دست بازدید کارشناسی دفتر فنی است که به زودی مراحل قانونی آن طی و تخریب خواهند شد.

عملکرد مشاور شهردار امور حقوقی-واحد املاک- حقوقی و پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در راستای اطلاع رسانی شهروندان تهیه و تنظیم شده است که امیدواریم در این مدت 5 ماهه توانسته باشیم رضایتمندی نسبی را بدست آورده باشیم ، چرا که در این زمان اندک اقدامات گسترده ای در این حوزه صورت گرفته اما اقدامات و ایده های بزرگتری را در دستور کار است که امیدواریم با عنایت خداوند بزرگ و تلاش نیروهای شهرداری در راستای خدمت صادقانه گامهای بلندی را در این حوزه برداریم.

 

 

 

تاریخ:
1397/02/18
تعداد بازدید:
122
منبع:
روابط عمومی شهرداری شاهرود
آدرس : استان سمنان، شهر شاهرود، خیابان فردوسی
تلفن : 64-32224060 - 023 نمابر: 32226021-023
پست الکترونیکی : r.o@shahrood.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق بهشهرداری شاهرودمی باشد.
Powered by DorsaPortal