معاون خدمات شهری شاهرود:
تفکیک زباله از مبدأ، کمک به چرخه اقتصاد و اشتغالزایی
تفکیک زباله از مبدأ، کمک به چرخه اقتصاد و اشتغالزایی

 

 
تفکیک زباله از مبدأ، کمک به چرخه اقتصاد و اشتغالزایی

معاون خدمات شهری شهرداری شاهرود با اشاره به اینکه تفکیک زباله از مبدا کمک به چرخه اقتصاد و اشتغالزایی را فراهم می کند، گفت: همکاری رسانه و مدیریت شهری می تواند در راستای فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا در بین شهروندان نقش اساسی را داشته باشد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت شهری شاهرود، امیر عرب اسماعیلی در حاشیه مراسم آئین کلنگ زنی خط پردازش پسماندهای خشک و افتتاح شهرک بازیافت شهر شاهرود در گفتگو با خبرنگار شهرداری با اشاره به اینکه در فرآیند تولید، تفکیک و استفاده بهینه از زباله، ده‌ها قشر جامعه دخیل‌اند، افزود: برای مثال اگر بتوانیم با فرهنگ‌سازی درست خانواده‌ها را تشویق کنیم که هم مواد مضر نظیر پلاستیک کمتر مصرف کنند و هم زباله‌هایشان را از مبدأ تفکیک کنند، دیگر چه لزومی ‌دارد که کودکان کار در این چرخه به‌کار گرفته شوند و با هزار و یک چالش اجتماعی دیگر دست و پنجه نرم کنند.

وی ضمن بیان این مطلب که تفکیک زباله‌ها از مبدأ یعنی زباله‌های شیشه‌ای در بسته‌های سبز رنگ، پلاستیک‌ها در بسته‌های قرمز رنگ، مواد ارگانیک و فاسدشدنی در بسته‌های نارنجی رنگ، فلزات در بسته‌های آبی رنگ،کاغذ‌ها در بسته‌های لیمویی رنگ و باتری‌ها در بسته‌های خاکستری رنگ تفکیک شوند، ابراز داشت:بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف‌شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است، مثل ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله و غیرقابل استفاده.

معاون خدمات شهری شهرداری شاهرود با اشاره به اینکه بازیافت زباله‌ها سه فایده مهم برای محیط‌زیست دارد ، عنوان داشت: اول اینکه به ما کمک می کند در مصرف منابع طبیعی صرفه‌جویی کنیم، زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می‌کنیم، دوم اینکه فوائد بازیافت، صرفه جویی در انرژی را به دنبال دارد و سومین فایده بازیافت نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله‌هاست، که اگر زباله‌های خود را درست تفکیک کنیم دقیقاً مانند این است که هرمنزل معدنی برای تولیدکنندگان بشمار می‌رود. محصولاتی که از منازل بیرون گذاشته می‌شوند، می‌توانند مستقیما در کارخانجات مصرف شوند. زمین‌های وسیعی که در شهرهای مختلف برای دفن زباله در نظر گرفته می‌شوند، آزاد شده و در کنار آن واحدهای بازیافت به نسبت برگشت زایدات به چرخه صنعت به‌وجود می‌آید.‌ اشتغال‌زایی ایجاد شده و ثروت ملی به خزانه مملکت برگردانده می‌شود.

تاریخ:
1400/01/18
تعداد بازدید:
79
منبع:
شهرداری شاهرود
آدرس : استان سمنان، شهر شاهرود، خیابان فردوسی تلفن : 64-32224060 - 023 نمابر: 32226021-023 پست الکترونیکی : r.o@shahrood.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری شاهرود می باشد.
Powered by DorsaPortal